Jak je důležité míti… rozpočet, aneb chci znát cenu.

Představte si situaci. Vcházíte do obchodu, rádi byste si koupili zboží… nové boty, oblečení, elektroniku nebo prostě jen jídlo či pití. Nastává ale jeden zásadní problém. Neznáte ceny! Nikde nejsou žádné cenovky, žádné cedulky ani žádné čtečky čárových kódů. Co teď? U koupě jídla nebo pití už má každý alespoň představu, kolik produkty stojí. Ale koupíte si auto nebo nový počítač bez toho, aniž byste znali cenu? Tato situace je přesná ukázka toho, co se stane, když chcete cokoliv stavět nebo rekonstruovat bez výkazu výměr a položkového rozpočtu.  

,,Co to vlastně je výkaz výměr a položkový rozpočet?

Výkaz výměr

Výkaz výměr = výpis jednotlivých materiálů a konstrukcí na stavbě (např. typ dlažby a počet měrných jednotek m2)

Pro mnohé stavební úkony je výkaz výměr jedním z nejdůležitějších dokumentů výstavby. Výkaz výměr totiž určuje druh práce, množství materiálu, velikost a váhu konstrukcí, které se na stavbě budou provádět. Říkáte si ,,proč bych měl/a potřebovat vědět, přesné množství materiálu, který se použije“? Pokud jste nevložili plnou důvěru do stavební firmy a nekoupili jste „dům na klíč“ za kompletní cenu napsanou na jednom řádku, pak se Vám vyplatí mít výkaz výměr zpracovaný podrobně a důsledně. O výběru stavební a projekční firmy se dozvíte více v článku: Transparentnost a férové jednání firem – kam se podělo?

,Na co využiji výkaz výměr?“

Rozhodl/a jsem se stavět svépomocí.

 • Znám množství stavebního materiálu, který kupuji.
 • Znám druh materiálu a množství, které budu realizovat s firmou (co nezvládnu sám/a 😊 – klempířské prvky, okna, dveře apod.).
 • Nechám si nezávisle na sobě nacenit konstrukci od několika firem abych znal/a cenu.

Rozhodl/a jsem se stavět se stavební firmou

 • Při výběru stavební firmy si nechám nacenit výkaz výměr a přidám ho do smlouvy. Vyhnu se tak nesrovnalostem a případným dohadům na konci.
 • Lehce a přehledně si zkontroluji množství výkonu, které mi někdo fakturuje (m2 zámkové dlažby, m2 vinylové podlahy apod.).
 • Z výkazu výměr počítá realizační firma nebo stavebník pracnost, délku montáže, spotřební materiál, a tak vlastně kompletní cenu a délku trvání dodávky.
Vzor položky s výkazem výměr

Položkový rozpočet

Položkový rozpočet = oceněný výkaz výměr (např. typ dlažby s počtem m2 a jednotkovou cenou za měrnou jednotku: počet kč za 1 m2)

Existuje hned několik důvodů, proč bez položkového rozpočtu nezačít stavební dílo. Nejzásadnější z důvodů je ten, že neznáte jeho přesnou a konečnou cenu. Položkový rozpočet nám totiž neudává pouze cenu za měrnou jednotku (např. za m2), ale i celkovou cenu položek, a tak i celkovou cenu stavebního díla.

Na začátku padla otázka, zda byste koupili nové auto nebo počítač bez toho, aniž byste znali jeho konečnou cenu. Pokud byla Vaše odpověď ne, proč byste se měli pouštět do jedné z největších investic života bez toho, aniž byste znali její cenu?

,,Na co využiji položkový rozpočet?“

 • Nechal jsem si zpracovat projekt na stavbu a znám jen odhadovou cenu nebo neznám cenu vůbec.
 • Žádám o hypotéku a banka vyžaduje rozpočet.
 • Chystám se zasmluvnit stavební společnost, která mi stavbu postaví.
 • Poptal/a jsem firmy (poslal jsem jim výkaz výměr) a mám s čím porovnat zaslané nabídky.
 • Budu stavět svépomocí a potřebuji znát cenu.
 • Přehledně si zkontroluji finanční tok (čerpání hypotéky apod.).
 • Znám ceny, za které mohu stavební dílo postavit a nenechám se okrást.

Kde a jak seženu výkaz výměr a položkový rozpočet?

Pokud se pohybujete ve stavebnictví a po přečtení článku jste si řekli, že pro Vaši stavbu není potřeba tuto část dopodrobna řešit (např. budete stavět s rodinným příslušníkem nebo známým), pak můžete vytvořit položkový rozpočet z agregovaných položek například v excelovém souboru.

V případě, že jste usoudili, že položkový rozpočet potřebujete, je zde hned několik možností, jak ho získat.

Poptejte projekční kancelář, která Vám zpracovala projekt.

Projekční kancelář, která je ochotna Vám rozpočet zpracovat v ceně projektu (nebo za příplatek) je nejlepší variantou. U projektanta, který zpracovával projekt máte nejmenší pravděpodobnost, že zapomene na nějakou konstrukci nebo opatření, jež jsou obsažena v díle.

Poptejte rozpočtáře nebo společnost, která rozpočty zpracovává.

V případě, že projekční kancelář nebo projektant nemají ve svých službách nebo kapacitách místo na zpracování položkového rozpočtu, obraťte se na firmu nebo člověka, který se rozpočty zabývá. Nebojte se obrátit na profesionála. Nechte si od nás nezávazně zaslat cenu za položkový rozpočet Vašeho projektu.

Poptejte realizační stavební firmu.

Pokud už máte vybranou realizační stavební firmu, nechte si od ní zpracovat rozpočet ještě před podpisem smlouvy. Dost často se tak dá předejít dohadům, týkajících se konečné ceny díla nebo typů materiálu použitých na stavbě.

Kristýna Adamovičová

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *