Kdo mi tu stavbu ohlídá? No přece dozor!

Povídání o dozoru by mělo začít rozdělením podle toho, kde a na jakých stavbách dozor působí. Právě podle druhu stavby dělíme dozor na stavební dozor a technický dozor stavebníka.

Stavební dozor

,,V tomto zákoně se dále rozumí stavebním dozorem odborný dozor nad prováděním stavby svépomocí vykonávaný osobou, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru nebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe při provádění staveb“

Stavební zákon č.183/2006 Sb. § 2, odst.(2) písm. d).

,,Proč byste měli mít stavební dozor?“

V první řadě to není jen o tom, co chcete a potřebujete, ale i o tom, co Vám „říká“ zákon. Než začnete stavět, je dobré rozmyslet pro a proti všech možností. Pokud už jste se rozhodli, kde a co budete stavět, určitě už máte rozhodnuto i to, jak to budete stavět.

Máte-li zasmluvněného stavebního dodavatele, firmu, nebo kupujete „stavbu na klíč“, pak podle zákona stavební dozor mít nemusíte. Měli byste si ale položit otázku: ,,Věřím, že celá stavba půjde úplně hladce a bez problémů?“. Pokud by měla Vaše odpověď být ano, stojí možnost stavebního dozoru alespoň za zvážení. Pakliže je Vaše odpověď ne, je to téměř nutností.

Jestliže jste se rozhodli pro stavbu svépomocí a nejste osoba způsobilá pro provádění staveb, pak Vám i zákon ukládá povinnost zajistit stavební dozor. Nezoufejte ale! Pokud vyberete dozor správně, může Vám ušetřit spoustu času i peněz.

Stavba se stavební firmou

Řekněme, že jste si pro stavbu svého domečku vybrali stavební firmu a kompletně jste jí tím svěřili zodpovědnost za provádění Vaší stavby. Ve smlouvě o provedení stavby máte časové i finanční milníky a Vaše právo i povinnost je kontrolovat, jak stavba probíhá. Pakliže nevíte, jak přebrat výztuž, zkontrolovat založení nebo napojení krovu na zdivo, přeneste tuto povinnost na osobu, která je způsobilá provádět zodpovědné a důkladné kontroly za Vás. Můžete tak předejít nedostatkům při realizaci, chybám, které by mohly omezovat Vaše bydlení nebo i jen chamtivosti nepoctivých podnikatelů.

Stavba svépomocí

Jste zkušení řemeslníci, měli jste chuť se podílet na stavbě svého domu nebo jste chtěli ušetřit a vybrali jste stavbu svépomoci? V tomto případě máte podle zákona povinnost stavební dozor mít. Jasně, na internetu naleznete spoustu možností jak sehnat někoho, kdo Vám napíše své jméno do stavebního deníku a na stavbě se nikdy neukáže…Ale. Pokud se cokoliv nepovede, na něco zapomenete, nebo Vás bude chtít někdo napálit, pak na to bohužel budete sami. Berte tuto povinnost jako příležitost. Ostřílený stavební dozor může stavbu zachránit před hotovou katastrofou. A dejme si ruku na srdce. Cena výměny zborceného krovu, vysoušení podmáčené stavby nebo jiný druh sanace bude vždy vyšší, než by bylo sehnat si na začátku šikovný stavební dozor.

Práce stavebního dozoru

Nejdůležitější prací stavebního dozoru je právě kontrola prováděných prací, jejich správnost a kompletnost. Není to však zdaleka to jediné, co pro Vás dozor může vykonávat. Rozsah prací musíte vždy domluvit přímo s vybraným dozorem. Záleží na Vás, rozsahu Vaší stavby i na službách, které dozor poskytuje. Především by se mělo jednat o povinnost zapisovat stavební deník a práce stavebního profesionála. Například se jedná o kontrolu profinancování stavby, kontrolu soupisu prováděných prací, pomoc při zasmluvnění subdodavatelů a další. Tyto vztahy byste měli ošetřit smlouvou o vykonávání stavebního dozoru.

,,Co by taková smlouva měla obsahovat?“

 • Obsah prací – např. kontrola proveditelnosti projektové dokumentace, kontrola prováděných prací a jejich soupisů, faktur subdodavatelů a firem, kontrola finančních operací apod.
 • Rozsah prací – např. počet prohlídek stavby za týden, důležité uzlové body, počet hodin trávených na stavbě apod.
 • Cenu – např. hodinovou sazbu, měsíční sazbu, náklady na dopravu a ostatní, informace o tom, jak bude dozor vykazovat práci, splatnost faktur apod.
 • Další body občanského zákoníku – např. podmínky provádění a sankce za nedodržení některé z podmínek apod.

Dokážete odhalit všechny nedostatky projektu již v jeho zárodku?

Technický dozor stavebníka


,,U stavby financované z veřejného rozpočtu, kterou provádí stavební podnikatel jako zhotovitel, je stavebník povinen zajistit technický dozor stavebníka nad prováděním stavby fyzickou osobou oprávněnou podle zvláštního právního předpisu. (Zákon č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů.) Pokud zpracovala projektovou dokumentaci pro tuto stavbu osoba oprávněná podle zvláštního právního předpisu, zajistí stavebník autorský dozor projektanta, případně hlavního projektanta nad souladem prováděné stavby s ověřenou projektovou dokumentací.“

Stavební zákon č. 183/2006 Sb. v § 152 odst. 4

Pracovní nasazení technického dozoru stavebníka bude obsahově stejné jako u staveb se stavebním dozorem. Rozdílem je právě nutnost autorizace díky účasti na stavbách financovaných z veřejného rozpočtu.

Je Vám stále něco nejasné? Nevadí, žádný učený z nebe nespadl. Obraťte se na nás. My Vám rádi a bezplatně poradíme, doporučíme stavební dozor u Vás v kraji, nebo se s Vámi rovnou domluvíme.

Kristýna Adamovičová

Comments (10)

 1. vorbelutrioperbir
  25. 7. 2023

  I like this post, enjoyed this one thankyou for putting up.

 2. gralion torile
  27. 7. 2023

  Very good written information. It will be supportive to anyone who utilizes it, as well as me. Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 3. gralion torile
  5. 8. 2023

  I used to be recommended this blog by means of my cousin. I am no longer positive whether this put up is written by him as no one else recognise such distinctive about my trouble. You’re amazing! Thanks!

 4. zoritoler imol
  15. 8. 2023

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 5. zoritoler imol
  1. 10. 2023

  The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my choice to learn, but I really thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you would repair if you werent too busy searching for attention.

 6. vorbelutr ioperbir
  2. 10. 2023

  My brother suggested I would possibly like this blog. He was once totally right. This publish actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this information! Thank you!

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *