Transparentnost a férové jednání firem – kam se podělo?

Každý má v okolí někoho, kdo stavěl, staví nebo bude stavět. Kdo z vás má ale v okolí někoho, s kým stavební, realizační nebo projekční firma, kterou si pro stavbu svého vysněného domova vybral, nezacházela úplně jako se sobě rovným, nebo se nechovala úplně otevřeně?

“Přesný soupis provedených prací vám nepředáme, protože jsme se domluvili na pevné ceně.”
NEJMENOVANÁ STAVEBNÍ FIRMA

Stalo se vám, že vás firma odbyla větami typu: ,,Nemůžeme vám předat položkový rozpočet k domu, je to naše know-how…“ nebo: ,,Přesný soupis provedených prací vám nepředáme, protože jsme se domluvili na pevné ceně.“ apod. Přijde vám takovýto přístup přínosný oběma stranám? Bohužel je v dnešní době trendem, že pokud někdo neví, jak se v daném oboru pohybovat, skočí dost často „na špek“ neférovým společnostem nebo živnostníkům. Samozřejmě to není pravidlem! Je spousta firem, které se chovají profesionálně, za své služby nic neschovávají a se zákazníkem jednají v jeho nejlepším zájmu. Jak poznat rozdíl?

Na co si dát pozor?

1. Zdlouhavá komunikace před začátkem

Již před podpisem smlouvy se musíte pořád dokola připomínat s doplňujícími informacemi. Jednatel slíbil, že se ozve do dvou dní, ale je to už týden a stále nemáte žádnou odezvu? Ne nadarmo se říká, že první dojem je důležitý. Je sice možné, že zrovna ten týden, který čekáte na slíbenou informaci, byl pro dotazovanou firmu hektický, ale je taky dost možné, že tento přístup je pro firmu standardní. Opravdu chcete začít stavbu svého domu, na který netrpělivě čekáte, s firmou, která s vámi nekomunikuje již první dny?

2. Jednostranně nevýhodné smlouvy

Spousta sankcí ze nedodržení splatnosti (lhůty pro splacení) faktury, zákazy postoupení pohledávky, různé druhy mlčenlivosti, ale žádná pokuta za nedodržení termínů realizace nebo špatně provedenou stavbu? I tak vypadají některé vzory smluv stavebních i jiných firem. Před podpisem smlouvy s firmou, která není svolná smlouvu zvýhodnit oboustranně, je dobré se poradit s právníkem, případně se obrátit na firmu, která tento krok udělá.

3. Sjednejte dopředu termíny

V případě, že sháníte projekční kancelář, která vám zpracuje projekt pro váš dům, domluvte a podepište konečný termín předání kompletního projektu. Pokud se projekční kancelář brání podepsat konečný termín předání, je možné, že reálně jí bude projekční činnost trvat o dva až tři měsíce déle, než vám slibuje.

Pokud podepisujete smlouvu s realizační firmou nebo kupujte dům „na klíč“, požadujte předání harmonogramu stavby s dílčími termíny. To znamená, že vám firma předá termíny, kdy bude mít hotové jednotlivé části stavby (například 20. dubna konec zdění, 15. května dokončení střešního pláště, …). V takovémto případě budete moci lehce kontrolovat, zda výstavba pokračuje podle časového plánu a kolik času zbývá.

4. Cena

Při podepisování smlouvy si dejte pozor na odstavec o ceně. Určitě se vyhněte podepsání smlouvy, která dovoluje stavební firmě kdykoliv v realizaci například změnit materiály podle dostupnosti na trhu, nebo měnit konstrukce, ale ,,zachovat technické parametry“ v rámci ceny. Podepisujete tím doslova to, že stavební firma může na základě ceny materiálu libovolně měnit části projektu.

V případě, že kupujete dům ,,na klíč“, nechejte si předložit položkový rozpočet díla. Položkový rozpočet je jedním z nejdůležitějších dokumentů pro stavbu. Tento doklad určuje celkovou cenu díla. Bez něj se vaše stavba může stát nekontrolovatelnou a mnohdy i o dost dražší, než jste měli původně v plánu. Podle položkového rozpočtu můžete kontrolovat prováděné práce na stavbě a jejich množství. Pokud vám firma tento rozpočet nepředloží, může to znamenat, že její cena není taková, jakou vám předkládají.

5. Předání podkladů

Při koupi projektu domu si sepište seznam dokumentace a dokladů, které vám projekční kancelář musí předat. Dejte si pozor, jaký projekt kupujete. Pokud například vydáte všechny peníze určené na projekt za architektonicko-stavební řešení, kupujete projekt, kterému chybí části technického zařízení budov (voda, kanalizace, elektrické rozvody a další) a stavebně konstrukční řešení. V takové situaci se cena projektu může klidně zdvojnásobit. Doporučuji koupit kompletní projektovou dokumentaci pro provedení stavby.

Co všechno musí dokumentace obsahovat naleznete v příloze č.13 ve vyhlášce č. 499/2006 Sb. – vyhláška o dokumentaci staveb.

6. Reference

Není od věci, když se na stavební firmu přeptáte. Zkontrolujte reference a klidně kontaktujte referenta, který firmu chválí. Od lidí se dozvíte nejlépe, zda spolupráci s firmou doporučí. Nenechte se ale odradit drobnostmi typu jeden nečistotný dělník, dva dny zpoždění, jedna neshoda a podobné. Žádná stavba se neobejde bez menších zádrhelů a firma, která se prezentuje jako bezchybná bez přiznaných drobných chyb, může mít větší nedostatky. Lidé jsou přeci jenom omylní a stavby jsou toho zářným příkladem. Pár fotek jako důkaz 😊

Kristýna Adamovičová

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *